New Champions Crowned At National Surfing Champs


Two new National Champions have ushered in the decade at the Health 2000 National Surfing Championships completed in Dunedin today (Saturday 11th January) with Elliot Paerata – Reid (Piha) and Ava Henderson (Chch) taking out the coveted Men’s and Women’s Divisions.

23-year-old Paerata – Reid brushed away his three previous finals appearances for the win while 14-year-old Ava Henderson was competing in her first final, converting it to a title.

St Clair Beach, Dunedin produced clean waves of up to 1.0m with offshore winds all day but the swell size decreased through the afternoon and the incoming tide turning the swell tap off.


Above: Elliot Paerata - Reid.  Photo: Cory / NZ Surfing Magazine



Paerata – Reid had to overcome seven-time and defending champion Billy Stairmand (Rag) in a see-saw battle that eventually went the way of the Piha surfer 15.17 to 13.80.  

“That is my fourth final in a row.  I have won every semifinal for the last three years and beaten the eventual champion each time so I knew I could do it, I just needed to put it together in the final” said Paerata - Reid. 

“I didn’t really feel like I did my best surfing until the final this week, I had a bit more to give but yeah, I just looked at it a bit more like a job this week and took it heat-by-heat and it worked” commenting on his approach. 

Paerata – Reid got off to an early start with a 6.0 point ride and quickly backed that up with a 7.10.

“Conditions changed a lot before the heat, the wind changed, the swell died and I saw a few lefts and I knew that I could get some seven and eights on the left and that’s how it panned out.  Then Billy got that right and did an air and I knew I had to go as big and I was happy to get the upper-hand” added Paerata – Reid of the final exchange that saw him best Stairmand 8.07 to 7.4. 

“It is good to get a title and get one on the board, maybe I can get up to seven or eight like Billy one day” he mused.

Stairmand had to settle for runner-up, unable to find his eighth title while Taranaki surfer Daniel Farr finished in third place unable to pull off the big manoeuvres in the final.  18-year-old Caleb Cutmore (Rag) finished in fourth place in the final.

14-year-old Ava Henderson (Chch) became the second youngest winner of the Open Women’s Division today, the Christchurch surfer running away with the win posting a 14.03 point heat total to add to her earlier title in the Under 18 Girls Division.  Henderson built on her scores throughout the Open Women’s Division Final posting her best score, a 7.2 on her final wave.     



Above: Ava Henderson.  Photo: Cory / NZ Surfing Magazine



“I started to believe I could win when I got a five and I only needed another five to lead and I had already got that score and I hadn’t actually surfed to my potential.  I knew if I got a few good turns in, I could get a six or higher you know.  Then when I was leading toward the end, all I wanted was for the time to speed up because I had priority and I knew I could control the final” said Henderson.

“I am so stoked on the win, I can’t really believe but yeah.  I mean my goal was to win the 16s at this event and do well in the 18s, I wasn’t actually going to do the opens but I convinced mum to let me, and now I have won” said Henderson who also claimed the overall Standout Performance of the event for her efforts across the week.    

Henderson defeated Gabrielle Paul (Piha) in the final, Paul led the final early before being eclipsed by Henderson.  Defending Champion Aimee Brown (Grt Barrier) finished third in the final ahead of local surfer Hayley Pascoe (Dun).

Earlier in the day titles were awarded across the age group divisions firstly in the senior divisions where Raglan’s Geoff Hutchison claimed his second title in the Over 50s after claiming the Over 55s Division yesterday.  Gisborne’s John Gisby shattered his own record with a 38th title in the Over 60 Men’s Division.  Chris Malone (Rag) won the Over 40 Men’s Division over Jarred Hancox (Tara) while Hancox reversed the result in the Over 30s claiming the title over Malone.

Junior Divisions were won by local grom Alexis Owen and Amarnie Barber (Aus) in the Under 14s, Barber defending her title.  One of the form surfers of the week, Finn Vette (Gis), won the Under 16 Boys Division as did Liv Haysom (Piha) in the Girls Division.

The Under 18 Boys Division was won by Jack Lee (Whaka) who beat Tom Butland (Tara) in the final.  Ava Henderson claimed her first title of the day in the Under 18 Girls Division defeating Georgia Wederell (Mnt).

Host club South Coast Boardriders claimed the top club at the event, topping defending club Point Boardriders of Raglan.

Please see below for final results from day six of the Health 2000 National Surfing Championships completed at St Clair Beach, Dunedin today (Saturday 11th January).

Open Men’s Division Semifinals
Heat 1
Billy Stairmand (Rag), 16.37, 1, Daniel Farr (Tara), 11.84, 2, Finn Vette (Gis), 9.83, 3, Elliott Brown (Dun), 9.70, 4
Heat 2
Caleb Cutmore (Ham), 16.36, 1, Elliot Paerata Reid (Piha), 14.10, 2, Taylor Hutchison (Rag), 11.14, 3, Jarred Hancox (Tara), 7.45, 4

Open Mens Division Final
Elliot Paerata Reid (Piha), 15.17, 1, Billy Stairmand (Rag), 13.80, 2, Daniel Farr (Tara), 10.47, 3, Caleb Cutmore (Ham), 9.70, 4


Open Women’s Division Semifinals
Heat 1
Gabrielle Paul (Piha), 13.7, 1, Hayley Pascoe (Dun), 11.4, 2, Natasha Gouldsbury (Tara), 11.3, 3, Zhana Hutchieson (Tara), 10.1, 4
Heat 2
Ava Henderson (Chch), 13.7, 1, Aimee Brown (GB), 11, 2, Raiha Ensor (Mnt), 10.9, 3, Brie Bennett (Rag), N/S, 4

Open Women’s Division Final
Ava Henderson (Chch), 14.03, 1, Gabrielle Paul (Piha), 11.2, 2, Aimee Brown (GB), 8.4, 3, Hayley Pascoe (Dun), 7.83, 4


Under 18 Boys Division Final
Jack Lee (Whaka), 12.6, 1, Tom Butland (Tara), 11.44, 2, Taylor O'Leary (Mur), 11.14, 3, Josef Jungwirth (Rag), 8.54, 4


Under 16 Boys Division Final
Finn Vette (Gis), 15.5, 1, Kora Cooper (Rag), 11.03, 2, Jayden Willoughby (Rag), 10.8, 3, Navryn Malone (Rag), 10.44, 4


Under 14 Boys Division Final
Alexis Owen (Dun), 11.43, 1, Tao Mouldey (Mnt), 10.6, 2, Ryder Pennington (Tara), 10.04, 3, Karne Gabbot (Dun), 8.77, 4


Under 18 Girls Division Final
Ava Henderson (Chch), 13.9, 1, Georgia Wederell (Mnt), 8.9, 2, Leah Wilson (Chch), 8.03, 3, Amarnie Barber (Aus), 7.07, 4


Under 16 Girls Division Final
Liv Haysom (Piha), 11.47, 1, Natasha Gouldsbury (Tara), 11.33, 2, Ava Henderson (Chch), 11.3, 3, Anna Brock (Mnt), 10.93, 4


Under 14 Girls Division Final
Amarnie Barber (Aus), 11.66, 1, Misha Peyroux (Dun), 7.36, 2, Jess Haysom (Piha), 6.33, 3, Poppy Pennington (Tara), 3.47, 4


Over 30 Men’s Division Final
Chris Malone (Gis), 14.5, 1, Jarred Hancox (Tara), 14, 2, Jamie Civil (Dun), 9.64, 3, Dawson Tamati (Tara), 6.2, 4


Over 40 Men’s Division Final
Lyndon Fairbairn (Dun), 11.8, 1, Alan Te Moananui (Kaik), 11.1, 2, Jason Matthews (Tara), 8.27, 3, Chris Malone (Gis), 6.76, 4


Over 50 Men’s Division Final
Geoff Hutchison (Rag), 12.6, 1, Justin Summerton (Dun), 11.3, 2, Richard Ayson (Dun), 9.97, 3, John Roussey (Chch), sick, 4


Over 60 Men’s Division Final
John Gisby (Gis), 10.1, 1, Paul Robb (Chch), 8.73, 2, Ross Moodie (Gis), 2.4, 3

Under 14 Boyd Division Final
Alexis Owen (Dun), 11.43, 1, Tao Mouldey (Mnt), 10.6, 2, Ryder Pennington (Tara), 10.04, 3, Karne Gabbot (Dun), 8.77, 4

Under 14 Girls Division Final
Amarnie Barber (Aus), 11.66, 1, Misha Peyroux (Dun), 7.36, 2, Jess Haysom (Piha), 6.33, 3, Poppy Pennington (Tara), 3.47, 4